Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla wtajemniczonych :-) » Temperatura, wątek zbiorczy » Witamy gościa [Zaloguj się|Zarejestruj się]
Ostatni Post | Pierwszy Nieczytany Post Drukuj | Poleć Przyjacielowi | Dodaj Temat do Ulubionych
Zamieść nowy tematOdpowiedz na Post
Temperatura, wątek zbiorczy
Autor
Post « Poprzedni Temat | Następny Temat »
kvsanagi
Newbie

Data Rejestracji: 16-12-2014

Temperatura, wątek zbiorczy Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Chciałbym, aby ten wątek służył unifikacji naszej wiedzy na temat temperatury w procesie parzenia yerby. Poniżej moje notatki.

#jak zmienia się temperatura z upływem czasu
Warunki: metalowy czajnik 0,5l, woda uzupełniona na dokładnie 0,5l, moment od zaparzenia kiedy woda się uspokoi, cały czas otwarty

czajnik, temperatura pokojowa, bez przeciągu, bez manipulowania przy czajniku

czajnik elektryczny
minuta/nowy termomentr/ uszkodzony termometr (pokazuje tylko 10 stopni wyższą temperautrę)
0 ----95C ---->100C
2-3 ----90C ----100C
5 ----85C ----95C
7 ----83C ----93C
8 ----80C ----90C
11 ----75C ----85C

czajnik w domu
minuta/nowy termometr
0 ----94
2 ----89
3 ----86
4,5 ----83
5 ----80
8,5 ----75

# temperatury parzenia
Gatunek Yerba Mate - Temperatura:

Amanda Despalada - 75*C
Canaris - 70*C
CBSe Energia - 70*C
Cruz de Malta Elaborada - 75*C
Cruz de Malta Despelada - 80*C
Insignia - 75*C
La Hoja - 75-80*C
La Merced de Campo - 75*C
La Merced de Monte - 75*C
Nobleza Gaucha Cosecha Seleccionada - 80*C
Pajarito - 70*C
Rosamonte Elaborada con palo- 75*C (dla mocniejszych wrażeń: 80-90*C. Podaje się gdzie indziej, że 83*C)
Colon - 75*C

Ten post był edytowany1 raz(y), ostatnio edytowany przez kvsanagi: 25-12-2014 22:12.

25-12-2014 22:10 kvsanagi jest offlineWyślij email do: kvsanagiSzukaj postów użytkownika: kvsanagiDodaj kvsanagi do Listy kontaktów
Kao Kao jest mężczyzną
King

/images/avatars/avatar-23778.jpg

Data Rejestracji: 22-12-2014

Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

bardzo fajny temat, przyda sie szczegolnie temperatra wody po danym czasie

click>Charytatywne klikacze<click
25-12-2014 22:45 Kao jest offlineWyślij email do: KaoSzukaj postów użytkownika: KaoDodaj Kao do Listy kontaktów
Sott23 Sott23 jest mężczyzną
Moderator

/images/avatars/avatar-724.gif

Data Rejestracji: 28-03-2008

Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Maniak to Ty?
http://www.yerba.fora.pl/dla-zaawansowan...a-wody,323.html
26-12-2014 13:18 Sott23 jest offlineWyślij email do: Sott23Strona domowa Sott23Szukaj postów użytkownika: Sott23Dodaj Sott23 do Listy kontaktów
trebor
Viking

Data Rejestracji: 08-03-2012

a po co to?
na marginesie,na canariasie jest napisane,,nie więcej jak 80stopni"
26-12-2014 15:09 trebor jest offlineWyślij email do: treborSzukaj postów użytkownika: treborDodaj trebor do Listy kontaktów
Thrael Thrael jest mężczyzną
Moderator

/images/avatars/avatar-8765.jpg

Data Rejestracji: 10-09-2014

Wątek może i w pewnym sensie przydatny, ale strasznie chaotycznie napisany.
Na samej górze napisałeś warunki - rozumiem, że ten metalowy czajnik to ten 'czajnik w domu', którego opisałeś na samym dole?
Do tego napisałeś wartość temp. z uszkodzonego termometru - w jakim celu?

26-12-2014 17:56 Thrael jest offlineWyślij email do: ThraelSzukaj postów użytkownika: ThraelDodaj Thrael do Listy kontaktów
joonek9
Member

Data Rejestracji: 23-12-2013

Ja zalewam yerbę wtedy kiedy woda, która zaleję będzie nadawała się po 2-3 minutach do wypicia.
29-12-2014 19:57 joonek9 jest offlineStrona domowa joonek9Szukaj postów użytkownika: joonek9Dodaj joonek9 do Listy kontaktów
trebor
Viking

Data Rejestracji: 08-03-2012

Najdziwniejsza metoda jaką słyszałem. Jeżeli się nie nadaje to się oparzając się dochodzi do Ciebie że zmarnowałeś porcję? Pomijając fakt e im dłużej trzymasz zalany napar,więcej suszu zamacza się przez ci pozbawiasz się dodatkowych zalań.
29-12-2014 21:37 trebor jest offlineWyślij email do: treborSzukaj postów użytkownika: treborDodaj trebor do Listy kontaktów
Mati007
Full Member

/images/avatars/avatar-2117.jpg

Data Rejestracji: 07-04-2011

Bardzo przydatny post.
Chociaż ostatnio zauważyłem, że leję wodę na okoSmile Nie mam czasu na zabawę termometrem. Jak tylko pojawi się szumienie wyłączam czajnik i do termosuSmile Natomiast zauważyłem różnice w smaku między Yerbą zalewaną niezagotowaną wodą a Yerbą zalewaną ostudzonym wrzątkiem. Jak dla mnie pierwsza opcja daje lepsze rezultaty.
02-02-2015 11:50 Mati007 jest offlineWyślij email do: Mati007Strona domowa Mati007Szukaj postów użytkownika: Mati007Dodaj Mati007 do Listy kontaktów
maciej1989 maciej1989 jest mężczyzną
Newbie

Data Rejestracji: 08-07-2016

Ile minut odczekać, aby przegotowana woda osiągnęła idealną temperaturę? Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Cześć. Mam zamiar zacząć swoją przygodę z Yerba Mate. Potrzebuję czegoś pobudzającego na każdy dzień, a kawa w moim przypadku odpada. Yerba mate już zamówiona i czekam na paczkę. W tak zwanym "międzyczasie" zastanawiam się nad sprawami technicznymi. Czytałem, że Yerba Mate należy zalać wodą o temperaturze 70-80 stopni.
Otóż przypuśćmy, że ugotuję w zwykłym czajniku na gazie litr wody. Wodę przeleję do szklanki 250ml, aby szybciej ostygła. Tutaj nasuwa się pytanie. Po ilu minutach woda w szklance 250ml, w temperaturze pokojowej, osiągnie temperaturę 75 stopni?
Widziałem na stronce, na której kupowałem herbatkę, specjalne termometry, ale wydaje mi się to zbędne. Wątpię, że w przeciętnym paragwajskim domu znajduje się taki gadżet. Każdy tam pewnie wie, ile czasu musi minąć, aby woda osiągnęła optymalną temperaturę. Pozdrawiam.

Ten post był edytowany2 raz(y), ostatnio edytowany przez maciej1989: 08-07-2016 20:42.

08-07-2016 20:29 maciej1989 jest offlineWyślij email do: maciej1989Szukaj postów użytkownika: maciej1989Dodaj maciej1989 do Listy kontaktów
Wandelo Wandelo jest mężczyzną
Member

Data Rejestracji: 01-03-2016

Wiele osób uważa, że lepszym rozwiązaniem jest podgrzanie wody do danej temperatury niż zagotowywanie jej, po czym czekanie aż temperatura się obniży. Ja na przykład grzeję wodę do momentu, w którym woda staje się "biała", na powierzchni pojawiają się malutkie bąbelki. Z własnego doświadczenia wiem, że to jest moment w którym woda jest gotowa do zalania yerby. Tyle ode mnie.
Swoją drogą uważam, że termometr jest dobrym rozwiązaniem. Sam korzystałem z takiego rozwiązania na początku swojej przygody. Pozdrawiam! Smile

Ten post był edytowany1 raz(y), ostatnio edytowany przez Wandelo: 08-07-2016 20:56.

08-07-2016 20:55 Wandelo jest offlineWyślij email do: WandeloSzukaj postów użytkownika: WandeloDodaj Wandelo do Listy kontaktów
Sott23 Sott23 jest mężczyzną
Moderator

/images/avatars/avatar-724.gif

Data Rejestracji: 28-03-2008

Tak na dobrą sprawę w przeciętnym Paragwajskim domu to piją terere i nie potrzebują termometru Smile Termometr spożywczy kosztuje ok 9zł i bardzo się przydaje, sam się przerzuciłem z wkładania palca w wodę i mierzenia na oko właśnie na wygodę termometru.

Możesz robić jak Wandelo napisał, wyłączać wodę przed zagotowaniem, ale tutaj moim zdaniem możesz mieć problemy. Jak się zagotuje woda, to przelej przez większe naczynie i powinno się ostudzić do ok. 70-80 C.
09-07-2016 11:34 Sott23 jest offlineWyślij email do: Sott23Strona domowa Sott23Szukaj postów użytkownika: Sott23Dodaj Sott23 do Listy kontaktów
Bourder
Newbie

Data Rejestracji: 21-05-2016

Ja na przykład mam czajnik elektryczny i podaną moc(2kW). Ładnie obliczyłem sobie, że jeśli chce z mojej kranówki zrobić wodę co ma temp.~75*C to muszę gotować ją przez ~1,5 minuty(lepiej 10s więcej niż mniej, to jest wartość czasu dla ~1l wody). Wtedy smakuje idealnie.
09-07-2016 15:58 Bourder jest offlineWyślij email do: BourderSzukaj postów użytkownika: BourderDodaj Bourder do Listy kontaktów
Johnny
Full Member

/images/avatars/avatar-24585.jpg

Data Rejestracji: 28-01-2017

Zamierzam jutro kupić termos i termometr do YM, jeżeli będę przygotowywał w najbliższym czasie YM to postaram się doświadczalnie sprawdzić ile czasu będzie się gotowała określona ilość wody, którą podam w ml i do jakiej temperatury. Wyniki wstawię w tym temacie.

29-01-2017 22:39 Johnny jest offlineWyślij email do: JohnnySzukaj postów użytkownika: JohnnyDodaj Johnny do Listy kontaktów
Mikado
Junior Member

Data Rejestracji: 23-03-2017

Gotowanie wody - sprzęt, termometry Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Sprzętologia - dla przygotowania wody w temperaturze ok. 70 C czy 80 C to by się przydało mierzyć termometrem. Przy zbyt gorącej wodzie Yerba Mate może zgorzknieć. Można też liczyć, np. 5 minut od zagotowania temperatura wody wynosi 95 C. Potem podam własne sprzetowe sposoby
na przygotowanie takiej wody.
[jak taki temat gdzies jest to prosze o usunięcie albo doklejenie do inego tematu]

Ten post był edytowany1 raz(y), ostatnio edytowany przez Mikado: 23-03-2017 14:17.

23-03-2017 14:14 Mikado jest offlineWyślij email do: MikadoSzukaj postów użytkownika: MikadoDodaj Mikado do Listy kontaktów
lukaszwojcik lukaszwojcik jest mężczyzną
Junior Member

Data Rejestracji: 20-02-2010

A macie przetestowane o ile stopni i po jakim czasie ostyga zagotowana woda , powiedzmy 2l ?
Nie zawsze jest pod ręką butelkowa, a z kranu wolę nie pić nieprzegotowanej.

18-09-2018 20:44 lukaszwojcik jest offlineWyślij email do: lukaszwojcikStrona domowa lukaszwojcikSzukaj postów użytkownika: lukaszwojcikDodaj lukaszwojcik do Listy kontaktów
Struktura Drzewka | Struktura tablicy
Przejdź do:
Zamieść nowy tematOdpowiedz na Post
Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla wtajemniczonych :-) » Temperatura, wątek zbiorczy

Cheap Oakley Sunglasses Cheap Ray Bans Canada Goose Outlet

Oprogramowanie Forum: Burning Board 2.3.6, Opracowane przez WoltLab GmbH
Reklama: