Yerba Mate Forum » Offtopic » Obrona Wizny » Hello Guest [Login|Register]
Last Post | First Unread Post Print Page | Recommend to a Friend | Add Thread to Favorites
Post New ThreadPost Reply
Obrona Wizny
Author
Post « Previous Thread | Next Thread »
Iapetus Iapetus is a male
Moderator

/images/avatars/avatar-257.jpg

Registration Date: 19-07-2007

Obrona Wizny Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

Temat może wydawać się za poważny na to forum, ale wydaje mi się potrzebny. Na forum ktoś przypomniał, piosenkę 40:1. Bolesnym faktem jest to, że to szwedzki zespół uczy nas historii. Choć dane podane w teledysku nie są ścisłe to niezaprzeczalnym faktem jest to, że przytłaczająca część tych którzy słyszeli o Wiźnie dowiedziała się o niej z tego utworu.

Z okazji przypadającej 69 rocznicy obrony Wizny chce przypomnieć tych, którzy pomimo swego bohaterstwa nie są upamiętnieni w należny im sposób. Nie nawołuję do pisania pieśni czy hymnów. My w swoim zakresie możemy przynajmniej o tym mówić.

Dane łatwo znaleźć w sieci, łatwo policzyć, że proporcja 40:1 to symbol. W rzeczywistości wynosiła ona ok. 60:1! Wbrew temu co sugeruje teledysk nie jest to stosunek zabitych, lecz walczących żołnierzy. Mało ważne jest jak długo się bronili, ważne jest, że w takiej sytuacji stawili opór. Malo jest przykładów podobnego poświęcenia w militarnej historii świata.

Zapraszam do wypowiadania się zarówno na temat samej bitwy, wojny, jak też na temat naszej świadomości historycznej.

P.S. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podał konkretna datę bitwy, bo w różnych źródłach znajduje różne dane.
06-09-2008 11:53 Iapetus is offlineSend an Email to IapetusSearch for Posts by IapetusAdd Iapetus to your Buddy List
Sott23 Sott23 is a male
Moderator

/images/avatars/avatar-724.gif

Registration Date: 28-03-2008

Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

Tak gdy słucham tego utworu dostaję gęsiej skórki nie ma sie co smiać czasem,
Data to Wrzesień 1939 z tego co wiem osobiście nie pamiętam abym miał na ten temat jakieś lekcje prowadzone,nie raczej nic o tym nie mówiono. Sam bym z chęcią teraz zapytał gdybym tylko miał ten przedmiot Smile
Duma i Honor!
06-09-2008 19:36 Sott23 is offlineSend an Email to Sott23Homepage of Sott23Search for Posts by Sott23Add Sott23 to your Buddy List
rahim rahim is a male
Member

/images/avatars/avatar-437.jpg

Registration Date: 09-03-2008

Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

Według mnie to, że o tym pięknym i tragicznym epizodzie kampanii wrześniowej przypomina szwedzka kapela jest budujące. Ktoś dla kogo historia Polski jest obca potrafił z niej czerpać i to z dobrym efektem.
Pamiętam, że na lekcji historii w liceum był poruszony temat Wizny. Nie pamiętam jaką wtedy datę podał historyk, a w sieci jest kilka wersji.
Dobrze, że na forum pojawiają się czasem poważniejsze tematy. Pamiętam jeszcze namiętną dyskusję o Unii Europejskiej sprzed kilku miesięcy. Czasem warto powymieniać się poglądami. Poucierać jak mawiali posłowie na sejm Pierwszej Rzeczypospolitej z okresu przed liberum veto. A przecież yerbamaniacy to ludzie inteligentni, skorzy do dyskusjiSmile .
Co do świadomości historycznej. Hmmm... Nie chcę się dołączać do głosu ludzi mówiących "bo dzisiejsza młodzież" (sam się jeszcze do niej zaliczam) ale chcę podać przykład: Pierwszy września. Idę Placem Litewskim w Lublinie z moją dziewczyną, notabene studentką historii, a na placu kombatanci, wojskowi, oficjele, generalnie uroczystości. Mijamy dwie "na oko" licealistki. Jedna do drugiej: Ty co to? Druga: nie wiem chyba jakieś święto narodowe. W swym niezmierzonym roztargnieniu, bo na karb roztargnienia to zrzucam, nie skojarzyły pierwszego września z obchodami wybuchu wojny. A musiały wiedzieć, że jest pierwszy września bo miały rozpoczęcie roku szkolnego... Rozumiem, że historia nie musi być konikiem każdego Polaka nawet patrioty ale choć elementarna wiedza w tym zakresie byłaby moim zdaniem pożądana.

This post has been edited 1 time(s), it was last edited by rahim: 06-09-2008 22:55.

06-09-2008 22:53 rahim is offlineSend an Email to rahimSearch for Posts by rahimAdd rahim to your Buddy List
Iapetus Iapetus is a male
Moderator

/images/avatars/avatar-257.jpg

Registration Date: 19-07-2007

Thread Starter Thread Started by Iapetus

Ja dowiedziałem się o tej bitwie od kolegi. Powiedział, że słyszał o bitwie w kampanii wrześniowej, w której na jednego Polaka przypadało 40 Niemców, ale więcej nie pamięta. Początkowo myślałem, że ktoś sobie zaokrąglił liczby, często tak się robi. Poszukałem na necie i okazało się, że te liczby są... mocno zaniżone. Wcześniej pisałem, że prawdziwy stosunek wynosił ok. 60:1. Samych niemieckich oficerów było ok. 1300, to prawie 2 razy tyle co Polaków ogółem. W dodatku budowa polskich fortyfikacji nie była ukończona.
To jest wręcz niewiarygodne. Chyba nikt nie zaprzeczy, że takie coś widuje się praktycznie tylko w grach komputerowych. M. in. dlatego nie umiem sobie wytłumaczyć dlaczego tak mało się o tym mówi.
To jest temat, który obudzi na historii nawet najbardziej zatwardziały umysł ścisły.

Co do świadomości, to niestety rzadko wykracza ona poza rok 1410. I nie jest to kwestia wieku, bo ludzie starsi mają świadomość bogatszą tylko o II wojnę światową i PRL, bo je pamiętają. O zaborach wie się zazwyczaj tyle, że były. Amerykanie wiedzą więcej o Pułaskim i Kościuszce niż my. Frown
Nie każdy powinien znać historię na wylot, ale obecny poziom wiedzy jest za niski.
Nigdy nie potrafiłem zrozumieć ludzi malujących swastyki (nazistowskie) na murach. Dlaczego nie wiedzą, że gdyby ludzie spod tego znaku kiedyś zwyciężyli oni siedzieli teraz w obozie, albo pracowali jako niewolnicy? Szpan? Jeśli tak to przykre, bo goryl szpanujący podczas godów stoi o wiele wyżej na drabinie cywilizacyjnej.
07-09-2008 10:13 Iapetus is offlineSend an Email to IapetusSearch for Posts by IapetusAdd Iapetus to your Buddy List
Alien
Full Member

/images/avatars/avatar-567.jpg

Registration Date: 15-05-2008

Nasza świadomośc historyczna jest żadna. W sumie nie ma się co dziwic skoro przez pół wieku nauczali nas komuniści dla których wszelkie objawy dumy narodowej Polaków były szkodliwe.
Obrzydliwa jest jeszcze tendncja niektórych polityków czy "gwiazd" show biznesu które utrwalają komunistyczne mity o tym że Polska oprócz 1410 ciągle dostawała przysłowiowe baty.
Samo poprzednie stulecie pokazuje walecznośc i siłę naszego narodu; wspomniana bitwa pod Wizną, ogólnie cała kampania wrześniowa, niespotykanie silna partyzantka, postac Pileckiego ( uznany za jednego z najodważniejszych ludzi w historii ) czy wcześniejsza Bitwa Warszawska, jedna z istotniejszych bitew w historii świata.

Iapetus taka mała dygresyjka. Swastyki na ścianach zazwyczaj malują dzieciaki po 14-16 lat, taka głupia faza buntu, nie ma się czym przejmowac. Jedni robią sobie kolorowe irokezy i walą jabole a inni malują swastyki lub pentagramy.
Już odrobine starsi, nawet ci którymi media Cię straszą że zbliżają się "czciciele hitlera" śmieją się do rozpuku czytając te bzdury Wink Chodi o idee narodowego socjalizmu a nie o podniecanie sie niemieckim malarzem. Jak Cie to pocieszy to na koncertach gdzie zobaczysz nie jedną swastykę i tłumy ludzi krzyczących "sieg hail", zazwyczaj Polacy spuszczają Niemcom przysłowiowy wpierdol.
07-09-2008 13:12 Alien is offlineSend an Email to AlienSearch for Posts by AlienAdd Alien to your Buddy List
maciejslu maciejslu is a male
Lord

/images/avatars/avatar-753.jpg

Registration Date: 01-04-2008

Encyklopedia multimedialna PWN podaje, że:

"Wizna,w. gminna w woj. podlaskim, w pow. łomżyńskim, na południowo-zachodnim skraju Kotliny Biebrzańskiej, na pr. brzegu Narwi, poniżej ujścia Biebrzy, w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Nar. i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi; W poł. XI w. gród przy przeprawie przez Narew, wzmiankowany 1113; do XV w. częste najazdy Jaćwingów, Litwinów i Krzyżaków; w XII w. kasztelania, targ i komora celna; prawa miejskie częściowe ok. 1373, pełne 1435; 1526 włączony do Korony; stol. ziemi, starostwo grodowe, miejsce odbywania sejmików i sądów; w XVI w. ośr. rzemieślniczo-handl. (spław zboża i drewna); od XVII w. stopniowy upadek; od 1795 w zaborze pruskim, od 1807 w Księstwie Warsz., od 1815 w Królestwie Pol.; 1870 utrata praw miejskich; w okresie międzywojennym lokalny ośr. obsługi rolnictwa; 8–10 IX 1939 zacięte walki obronne przeciwko wojskom niem. (dow. odcinka — kpt. W. Raginis). Ośrodek usługowy i turyst.; późnogot. kościół (1526, rekonstruowany 1951–5Cool . W pobliżu Wizny znajdują się 2 ścisłe rezerwaty obejmujące torfowiska niskie — Bagno Wizna I (pow. 30 ha), Bagno Wizna II (pow. 76 ha) oraz rozległe łąki."

I dalej:

"Raginis Władysław, ur. 27 VI 1908, Dźwińsk (ob. Daugavpils), zm. 10 IX 1939, Wizna, kapitan; od 1929 w WP; 8–10 IX 1939 dowódca obrony odcinka Wizna nad Narwią (ok. 720 żołnierzy) przed siłami 19 korpusu pancernego (dow. gen. H. Guderian); gdy poległa większość żołnierzy i dalsza walka była niemożliwa, popełnił samobójstwo."

Rewolucja wydawnicza nadeszła!
07-09-2008 14:03 maciejslu is offlineSend an Email to maciejsluHomepage of maciejsluSearch for Posts by maciejsluAdd maciejslu to your Buddy List
super_niunka super_niunka is a female
Triple Ace

/images/avatars/avatar-1155.jpg

Registration Date: 01-01-2008

Rzeczywiście świadomość historyczna wśród młodzieży jest zatrważająco niska, jednak moim zdaniem wiele zależy od nauczycieli, którzy nie przekazują wiedzy w odpowiedni sposób. Pamiętam, kiedy ja chodziłam do szkoły, najchętniej uczyłam się przedmiotów, które były umiejętnie przekazane. Nawet chemię, którą nie cierpię z natury rzeczy, polubiłam, bo nauczycielka była wyrozumiała i tłumaczyła zadania aż w końcu u większości z nas coś zaczęło świtać Smile . Bez przygotowania pedagogicznego, nie ma co się w ogóle brać za nauczanie, a jeszcze lepiej by było, gdyby nauczyciele byli nie po studiach, ale po kolegium nauczycielskim (i też powinno się weryfikować czy mają zdolności).

Co do wojny, takich zdarzeń, jak przytoczył Iapetus było wiele, a ja choć zdawałam historię na maturze, nie mogę sobie zbyt wiele faktów przypomnieć.... Historii trzeba uczyć się od świadków, jak nam ktoś opowie o swoich przeżyciach, to lepiej to zapamiętamy (przynajmniej ja tak mam). Moja babcia (która przeżyła wojnę pracując u Niemców), zawsze 1września ma ten sam smutek w oczach - zupełnie jakby nie widziała otaczającej ją rzeczywistości, tylko tamte wydarzenia... I mówi, że wtedy, 1 września, też był słoneczny, gorący dzień...
07-09-2008 17:40 super_niunka is offlineSend an Email to super_niunkaHomepage of super_niunkaSearch for Posts by super_niunkaAdd super_niunka to your Buddy List
cinul cinul is a male
Lord

/images/avatars/avatar-617.jpg

Registration Date: 18-04-2008

Niestety, dziś patriotyzm Polacy chowają bardzo głęboko w sercu, a wielu trzyma w d...e. Dziś poczucie jedności narodowej wzbudza śmiech i kpiny, kojarzone jest z ciemnogrodem i mocherowymi babciami, a nawet - o ironio - z faszyzmem!. Wszystko przez rozlaną po europie dwudziestowiecznej zarazie internacjonalizmu, postmodernizmu i poprawności politycznej. I tutaj powiedzenie, że wszystko przez masonów i cyklistów nie jest przesadzone tyle, że kolarzy bym akurat w spawę nie mieszał... Dziś większą czcią obdarza się takiego "drogiego Bronisława" - europejczyka pełną gębą, a o kapitanie Raginisie nie słyszał prawie nikt, chyba że słucha metalu albo pija yerbęSmile

This post has been edited 2 time(s), it was last edited by cinul: 07-09-2008 18:55.

07-09-2008 18:54 cinul is offlineSend an Email to cinulSearch for Posts by cinulAdd cinul to your Buddy List
Sott23 Sott23 is a male
Moderator

/images/avatars/avatar-724.gif

Registration Date: 28-03-2008

quote:
Iapetus napisał(a)
.
Nigdy nie potrafiłem zrozumieć ludzi malujących swastyki (nazistowskie) na murach. Dlaczego nie wiedzą, że gdyby ludzie spod tego znaku kiedyś zwyciężyli oni siedzieli teraz w obozie, albo pracowali jako niewolnicy? Szpan? Jeśli tak to przykre, bo goryl szpanujący podczas godów stoi o wiele wyżej na drabinie cywilizacyjnej.

Kurna blaszka,ze tak się wyrażę,swastyki to moze nie ale w ogóle świadomość ludzi którzy widza jakieś pozytywne idee w Hitleryzmie Bardzo mnie w kur... Czy to tak trudno znaleść zrozumieć przeczytać coś,zeby dojść do wniosku iz owe czasu bo teraz o tym mówimy/piszemy/myślimy były tak straszne i gdyby tak ich idee dopadły prawdopodobnie by juz ich nie było na świecie... Wiemy co robiono z ludźmi co zrobiono by prawdopodobnie z takimi debilami.
08-09-2008 00:32 Sott23 is offlineSend an Email to Sott23Homepage of Sott23Search for Posts by Sott23Add Sott23 to your Buddy List
Lord

quote:
cinul napisał(a)
Niestety, dziś patriotyzm Polacy chowają bardzo głęboko w sercu, a wielu trzyma w d...e. Dziś poczucie jedności narodowej wzbudza śmiech i kpiny, kojarzone jest z ciemnogrodem i mocherowymi babciami, a nawet - o ironio - z faszyzmem!. Wszystko przez rozlaną po europie dwudziestowiecznej zarazie internacjonalizmu, postmodernizmu i poprawności politycznej. I tutaj powiedzenie, że wszystko przez masonów i cyklistów nie jest przesadzone tyle, że kolarzy bym akurat w spawę nie mieszał... Dziś większą czcią obdarza się takiego "drogiego Bronisława" - europejczyka pełną gębą, a o kapitanie Raginisie nie słyszał prawie nikt, chyba że słucha metalu albo pija yerbęSmile

Jeśli uważasz "patriotyzm" za obchodzenie "na galowo" kolejnej rocznicy kolejnego nieudanego powstania - to ja rzeczywiście takiego modelu patriotyzmu nie poważam specjalnie...

Ale mam wrażenie jakiegoś deja vu - chyba już o tym gdzieś była mowa...

08-09-2008 10:43 maciejslu is offlineSend an Email to maciejsluHomepage of maciejsluSearch for Posts by maciejsluAdd maciejslu to your Buddy List
KosciaK
Forum Ace

Registration Date: 25-08-2008

Patriotyzm (dla mnie) to dbanie o własny rozwój, prowadzenie biznesu, płacenie podatków w Poslce, kupowanie polskich produktów, działalność społeczna, świadome uczestnictow w wyborach, dbanie o czystość wokół nas, dbanie o własność społeczną, zachowanie kultury i dobrego wychowania, nie rzucanie kur*ami co drugie słowo (a to niestety najprostszy sposób rozpoznania polskiego turysty), umiarkowanie w spożyciu alkoholi i innych środków.
Dzięki takim działaniom Polska się rozwija i poprawia się jej wizerunek na świecie.

Z rozpamiętywania klęsk militarnych i obrażania się na cały świat nie wynika kompletnie nic. A na pewno nic konstruktywnego.
08-09-2008 11:46 KosciaK is offlineSend an Email to KosciaKHomepage of KosciaKSearch for Posts by KosciaKAdd KosciaK to your Buddy List
Lord

quote:
KosciaK napisał(a)
Patriotyzm (dla mnie) to dbanie o własny rozwój, prowadzenie biznesu, płacenie podatków w Poslce, kupowanie polskich produktów, działalność społeczna, świadome uczestnictow w wyborach, dbanie o czystość wokół nas, dbanie o własność społeczną, zachowanie kultury i dobrego wychowania, nie rzucanie kur*ami co drugie słowo (a to niestety najprostszy sposób rozpoznania polskiego turysty), umiarkowanie w spożyciu alkoholi i innych środków.
Dzięki takim działaniom Polska się rozwija i poprawia się jej wizerunek na świecie.

Z rozpamiętywania klęsk militarnych i obrażania się na cały świat nie wynika kompletnie nic. A na pewno nic konstruktywnego.

Nic dodać, nic ująć. Cieszę się, że nie jestem osamotniony w takim pojmowaniu patriotyzmu.

08-09-2008 13:14 maciejslu is offlineSend an Email to maciejsluHomepage of maciejsluSearch for Posts by maciejsluAdd maciejslu to your Buddy List
Rastafari Rastafari is a male
Moderator

/images/avatars/avatar-321.jpg

Registration Date: 20-01-2008

Patriota powinien być patriotą na co dzień, a nie tylko od święta. Mieszkając na blokowisku zauważyłem, jakich to mam sąsiadów patriotów- każde święto, bez wyjątków, flaga w oknie, uczesany, wypryskany perfumami, garnitur, och ach etc.
Na co dzień- zwykły drań, co bije żonę, pije, niedopałkami rzuca przed siebie, klnie, że aż uszy bolą, śmieci, nie szanuje innych itd.
Taki obraz patrioty utkwił mi przez lata w głowie.

Co do komunizmu i hitleryzmu. W którejś z książek Osho wyczytałem, że to wszystko jest dla osób słabych. Odpowiedzialność nie spada na jednostkę, lecz na grupę. Jest się po prostu elementem szarej masy, braku którego nikt nie zauważy. Dlatego ludzie decydują się na takie rzeczy. Ludzie prości, nielubiący myśleć. Wszystko wszystkich, "Stefan, cho d do ch*^ja, ropier*&%$my to, ku%wa!

quote:

Peace'n'Love.
16-09-2008 09:51 Rastafari is offlineSend an Email to RastafariSearch for Posts by RastafariAdd Rastafari to your Buddy List
Tree Structure | Board Structure
Jump to:
Post New ThreadPost Reply
Yerba Mate Forum » Offtopic » Obrona Wizny

Cheap Oakley Sunglasses Cheap Ray Bans Canada Goose Outlet

Forum Software: Burning Board 2.3.6, Developed by WoltLab GmbH
Reklama: