Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla początkujących » Zimna Mate na wycieczki » Witamy gościa [Zaloguj się|Zarejestruj się]
Ostatni Post | Pierwszy Nieczytany Post Drukuj | Poleć Przyjacielowi | Dodaj Temat do Ulubionych
Strony (2): [1] 2 następny » Zamieść nowy tematOdpowiedz na Post
Zimna Mate na wycieczki
Autor
Post « Poprzedni Temat | Następny Temat »
keithmiles0
Newbie

Data Rejestracji: 13-05-2010

Zimna Mate na wycieczki Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Zacznę od tego, że jestem nowy, więc witam wszystkich.

Dzisiaj pierwszy raz kupiłem Mate - zieloną Amandę.
Nie mam osprzętowania, więc do picia używałem zwykłego ceramicznego kubka i sitka.
Pierwsze wrażenie? Siano przypominające zieloną herbatę. Jednak po drugim, trzecim, czwartym łyku stwierdziłem, że jednak coś w sobie ma. Smile

A teraz do rzeczy. Tak jak czytam, Yerba ma właściwości pobudzające i orzeźwiające. Czasem wybieram się na dłuższe wędrówki czy to po lesie, czy to po górach i zastanawiam się czy ostudzona, a nawet schłodzona Yerba działa podobnie. Byłoby to bardzo wygodne, mieć Yerbę pod ręką, w butelce, w plecaku i móc w każdej chwili zaczerpnąć trochę energii.

Przygotowanie oczywiście normalne. Kilka minut parzenia, przefiltrowanie do butelki, drugie zalanie, do butelki i tak dalej...

Bardzo proszę o radę. Czy schłodzona Yerba działa równie mocno jak gorąca?
13-05-2010 17:10 keithmiles0 jest offlineWyślij email do: keithmiles0Szukaj postów użytkownika: keithmiles0Dodaj keithmiles0 do Listy kontaktów
wypass wypass jest mężczyzną
Moderator

/images/avatars/avatar-22720.jpg

Data Rejestracji: 18-03-2010

Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

witamy!
oczywiście możesz zalewać chłodną wodą...
http://yerbamateforum.pl/890/thread.html?hilight=terere
może w tym wątku znajdziesz odpowiedzi Smile

13-05-2010 17:24 wypass jest offlineWyślij email do: wypassStrona domowa wypassSzukaj postów użytkownika: wypassDodaj wypass do Listy kontaktówDodaj wypass do twojej listy kontaktowej
gafik gafik jest mężczyzną
Viking

/images/avatars/avatar-1692.jpg

Data Rejestracji: 05-03-2010

Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Witaj keithmiles0 !

wypass, Jemu nie chodziło o terere.

Zimna (ostudzona) yerba jest jaknajbardziej OK.
Tzn. możesz normalnie sobie ją zaparzać - tak, jak mówiłeś - a zalania do butelki, zamiast do gardła...Tongue
Jej moc będzie taka sama jak gorącej...

Zielona Amanda jest OK... Ale jeśli jesteś smakoszem ziołowych yerb... , skosztuj Cachamate...
Jeśli natomiast miętę lubisz najbardziej to Pajarito Hierbas Naturales wywali ci gałki oczne Big Grin Big Grin Big Grin
13-05-2010 17:35 gafik jest offlineWyślij email do: gafikSzukaj postów użytkownika: gafikDodaj gafik do Listy kontaktów
Moderator

wiem, że mu nie chodziło o typowe terere, ale w tamtym wątku można się sporo dowiedzieć o mate zalewanej zimną wodą Wink jej właściwości nie są słabsze, jak zalewasz zimną wodą to musisz dłużej czekać aż naciągnieSmile

13-05-2010 17:45 wypass jest offlineWyślij email do: wypassStrona domowa wypassSzukaj postów użytkownika: wypassDodaj wypass do Listy kontaktówDodaj wypass do twojej listy kontaktowej
Viking

Ale tu nie chodzi o zalewanie zimną wodą, ani nawet chłodną, ani nawet letnią, tylko normalnie gorącą... więc dygresja z naciąganiem jest całkiem nie na temat...
13-05-2010 19:44 gafik jest offlineWyślij email do: gafikSzukaj postów użytkownika: gafikDodaj gafik do Listy kontaktów
Moderator

możliwe, ale ja jakbym miał zabrać mate ze sobą gdzieś w termosie czy butelce, to nie chciałoby mi się bawić w zalewanie gorącą przelewanie, zalewanie znowu gorącą...w sumie z zimną wodą też jakoś trzeba odfiltrować susz...kupiłbym w torebkach Big Grin

13-05-2010 22:02 wypass jest offlineWyślij email do: wypassStrona domowa wypassSzukaj postów użytkownika: wypassDodaj wypass do Listy kontaktówDodaj wypass do twojej listy kontaktowej
keithmiles0
Newbie

Data Rejestracji: 13-05-2010

Autor Tematu Temat Rozpoczęty przez keithmiles0

źle zrozumiałeś.
Yerba naszykowana w domu. Po każdym zalaniu przelewana do butelki i bez fusów.
13-05-2010 22:12 keithmiles0 jest offlineWyślij email do: keithmiles0Szukaj postów użytkownika: keithmiles0Dodaj keithmiles0 do Listy kontaktów
Viking

cytat:
keithmiles0 napisał(a)
źle zrozumiałeś.
Yerba naszykowana w domu. Po każdym zalaniu przelewana do butelki i bez fusów.

W każdym razie wg mnie Twój sposób jest bdb Smile
Wprawdzie trzeba się na początku napracować, ale przecież nie jest to na codzień...
13-05-2010 23:15 gafik jest offlineWyślij email do: gafikSzukaj postów użytkownika: gafikDodaj gafik do Listy kontaktów
kladacy_na_mate kladacy_na_mate jest mężczyzną
Lord

/images/avatars/avatar-1801.png

Data Rejestracji: 26-05-2009

Kiedyś zrobiłem takie coś:

1. Do szklanego, litrowego słoika (np. po ogórkach) wsypujemy ( do połowy objętości Wink yerba mate,
2. Zalewamy do pełna wodą o odpowiedniej temperaturze,
3. Przykrywamy talerzykiem i czekamy... najlepiej kilkadziesiąt minut,
4. Zostało tylko przelać napar przez sitko do np. butelki po Kubusiu :-)

Smacznego!

13-05-2010 23:28 kladacy_na_mate jest offlineWyślij email do: kladacy_na_mateSzukaj postów użytkownika: kladacy_na_mateDodaj kladacy_na_mate do Listy kontaktów
Pingui Pingui jest kobietą
Newbie

Data Rejestracji: 19-08-2009

Yerba na wykładach, niestety nie zawsze można zabrać ze sobą materko myślę, że na wycieczki ten sposób też jest spoko:

-Na ciepło, robimy yerbę w zaparzaczu zalewamy ciepłą wodą (ostudzoną do 70-75 stopni ) przelewamy do termosu (warto wcześniej zlać od środka wrzątkiem powinien dłużej trzymać ciepło) i gotowe.
-Na zimno, wyciągamy zimną wodę mineralną z lodóweczki robimy w zaparzaczu przelewamy do termosu(wcześniej warto przepłukac zimną woda powinien dłużej trzymać zimno) przed zakręceniem dorzucamy kilka kostek lodu Smile
14-05-2010 10:43 Pingui jest offlineWyślij email do: PinguiSzukaj postów użytkownika: PinguiDodaj Pingui do Listy kontaktów
Meszuge
Emperor

/images/avatars/avatar-8061.jpg

Data Rejestracji: 11-01-2010

cytat:
Pingui napisał(a)
... zalewamy ciepłą wodą (ostudzoną do 70-75 stopni ) przelewamy do termosu...

Chyba podgrzaną do 70-80 stopni, a nie ostudzoną. :-) Yerba mate nie zalewa się wodą przegotowaną. No, chyba, że ktoś lubi lavado...

14-05-2010 11:32 Meszuge jest offlineSzukaj postów użytkownika: MeszugeDodaj Meszuge do Listy kontaktów
Viking

cytat:
Meszuge napisał(a)
cytat:
Pingui napisał(a)
... zalewamy ciepłą wodą (ostudzoną do 70-75 stopni ) przelewamy do termosu...

Chyba podgrzaną do 70-80 stopni, a nie ostudzoną. :-) Yerba mate nie zalewa się wodą przegotowaną. No, chyba, że ktoś lubi lavado...

No tak...
IMHO większość yerba-pijców ciągle jeszcze doprowadza wodę do wrzenia, a potem czeka aż ostygnie...
Smutne to ale prawdziwe...
Wychowani na przeświadczeniu, że herbatkę zalewa się wrzątkiem...
Pomimo, nawet tego, że niema chyba herbat, które należy zalewać wrzątkiem Tongue
Wychowani na przeświadczeniu, że wodę trzeba zagotować, by wybić drobnoustroje...
Pomimo, nawet tego, że aby naprawdę ubić żyjące we wodzie badziewie, trzeba ją gotować dłużej niż 5 min. Doprowadzając jedynie wodę do wrzenia na chwilę, usuwamy z niej rozpuszczone gazy... Owszem niedobry chlor, ale też pyszny tlen...
Ehhh... i bądź tu mądry...
Najlepiej mają chyba Ci co w górach nad czystym strumyczkiem mieszkają Tongue
14-05-2010 13:09 gafik jest offlineWyślij email do: gafikSzukaj postów użytkownika: gafikDodaj gafik do Listy kontaktów
KeithMiles17
Newbie

Data Rejestracji: 17-05-2010

A jak to dokładnie jest z zaparzaniem?

Rozumiem, że 70-80*C.
Ale czy długość parzenia w tej temperaturze wpływa tylko na gorycz w smaku, czy również na ilość witamin, garbników i składników odżywczych?

Czy 50g Yerba Mate (w tym przypadku Amandy) lepiej zalewać kilka razy czekając po 2-3 minuty, czy może od razu wlać 0,5 litra wody i poczekać troszkę dłużej?
17-05-2010 18:05 KeithMiles17 jest offlineWyślij email do: KeithMiles17Szukaj postów użytkownika: KeithMiles17Dodaj KeithMiles17 do Listy kontaktów
Uspy Uspy jest mężczyzną
Triple Ace

/images/avatars/avatar-2019.jpg

Data Rejestracji: 20-12-2009

cytat:
KeithMiles17 napisał(a)

Rozumiem, że 70-80*C.
Ale czy długość parzenia w tej temperaturze wpływa tylko na gorycz w smaku, czy również na ilość witamin, garbników i składników odżywczych?

Czy 50g Yerba Mate (w tym przypadku Amandy) lepiej zalewać kilka razy czekając po 2-3 minuty, czy może od razu wlać 0,5 litra wody i poczekać troszkę dłużej?

Co do pierwszego pytania: Jeśli zalejesz Yerbę wrzącą wodą, to wszystkie składniki z niej zostaną uwolnione w tej porcji wody, a nie (jak się przewiduje) w 1L. Wpłynie to na zwiększenie goryczy. Oczywiście można susz uratować (ja zrobiłem tym sposobem i smakowała normalnie):
1) Odstaw tykwę z Yerbą - musi przestygnąć.
2) Odcedź Yerbę przez sitko.
3) Pozwól Zielonemu przeschnąć.
4) Wsyp do SUCHEJ tykwy.
5) Zalej mocno przestudzoną wodą 60-70 stopni C.
6) Napij się.

Co do drugiego pytania: Lepiej zalewać po trochu. Będzie lepiej smakować.

Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam!
Jestem tylko człowiekiem i mogę popełniać błędy.

Ten post był edytowany2 raz(y), ostatnio edytowany przez Uspy: 17-05-2010 18:34.

17-05-2010 18:32 Uspy jest offlineWyślij email do: UspySzukaj postów użytkownika: UspyDodaj Uspy do Listy kontaktów
Meszuge
Emperor

/images/avatars/avatar-8061.jpg

Data Rejestracji: 11-01-2010

cytat:
KeithMiles17 napisał(a)

Ano, tak to jest, że do naczynia z zielskiem nalewasz tyle wody, ile chcesz w danym momencie wypić. To nie kawa czy herbata, żeby mogła stać w szklance na biurku przez pół dnia.
Oczywiście zrobić tak można, to wolny kraj i nikt nikomu zabronić nie może, ale...

Żeby wszystko miało ręce i nogi, NAJPIERW dobrze jest zorientować się, jaki model picia płynów się praktykuje. Czy, na przykład, rzadko, ale wtedy po pół litra na raz, czy może często po 75 mililitrów? Jak już to wiesz, to dopiero wtedy przystępujesz do wyboru odpowiedniego naczynia - chodzi o pojemność.

17-05-2010 20:07 Meszuge jest offlineSzukaj postów użytkownika: MeszugeDodaj Meszuge do Listy kontaktów
KeithMiles17
Newbie

Data Rejestracji: 17-05-2010

Uspy, czy to oznacza, że im wyższa temperatura wody tym szybciej przenikają do niej substancje (smakowe i odżywcze) z Yerby?
Wynikałoby z tego, że można albo zmniejszyć ilość listków, albo zwiększyć wody.

Już nie wiem czy ta ustalona temperatura jest po to, aby zachować właściwości Yerby czy po prostu indiańskie tradycje kosztowania...

W każdym razie za chwilę spróbuję z wrzątkiem. Odmierzyłem już nawet proporcje.
17-05-2010 20:09 KeithMiles17 jest offlineWyślij email do: KeithMiles17Szukaj postów użytkownika: KeithMiles17Dodaj KeithMiles17 do Listy kontaktów
Viking

cytat:
KeithMiles17 napisał(a)
...W każdym razie za chwilę spróbuję z wrzątkiem...

Ja Ci odradzam...
Żadnych ziół nie powinno się wrzątkiem zalewać...
Nawet dla zwykłej czarnej herbaty max to 95*C...
Temperatura wody na poziomie 75-85*C to raczej nie tradycja a pragmatyzm...
W tej temp. yerba najchętniej oddaje wodzie swoje substancje i jest przy tym najsmaczniejsza...
Kombinacje ze zmniejszaniem ilości listków i zwiększaniem ilości wody są jaknajbardziej na miejscu...
Jest to nic innego jak poszukiwanie "swoich" proporcji...
17-05-2010 23:09 gafik jest offlineWyślij email do: gafikSzukaj postów użytkownika: gafikDodaj gafik do Listy kontaktów
krzem krzem jest mężczyzną
Lord

/images/avatars/avatar-956.gif

Data Rejestracji: 22-12-2008

kombinujecie Smile jak konie pod górkę
18-05-2010 09:03 krzem jest offlineWyślij email do: krzemSzukaj postów użytkownika: krzemDodaj krzem do Listy kontaktów
Viking

cytat:
krzem napisał(a)

Raczej... osły... Tongue
18-05-2010 11:13 gafik jest offlineWyślij email do: gafikSzukaj postów użytkownika: gafikDodaj gafik do Listy kontaktów
Uspy Uspy jest mężczyzną
Triple Ace

/images/avatars/avatar-2019.jpg

Data Rejestracji: 20-12-2009

cytat:
gafik napisał(a)
cytat:
krzem napisał(a)

Raczej... osły... Tongue

Ładne skwitowanie.

Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam!
Jestem tylko człowiekiem i mogę popełniać błędy.
18-05-2010 17:00 Uspy jest offlineWyślij email do: UspySzukaj postów użytkownika: UspyDodaj Uspy do Listy kontaktów
Strony (2): [1] 2 następny » Struktura Drzewka | Struktura tablicy
Przejdź do:
Zamieść nowy tematOdpowiedz na Post
Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla początkujących » Zimna Mate na wycieczki

Cheap Oakley Sunglasses Cheap Ray Bans Canada Goose Outlet

Oprogramowanie Forum: Burning Board 2.3.6, Opracowane przez WoltLab GmbH
Reklama: