Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla początkujących » gorzka yerba » Hello Guest [Login|Register]
Last Post | First Unread Post Print Page | Recommend to a Friend | Add Thread to Favorites
Pages (3): « previous 1 2 [3] Post New ThreadPost Reply
gorzka yerba
Author
Post « Previous Thread | Next Thread »
krzem krzem is a male
Lord

/images/avatars/avatar-956.gif

Registration Date: 22-12-2008

Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

spróbowałem, posłodziłem yerbę ...maskara Mad
to nie dla mnie...

ja generalnie nie słodzę i to juz ponad dwadzieścia lat ...wyjątek stanowią różne wersje kawy z mlekiem, które czasem posłodzę Wink
30-01-2010 09:02 krzem is offlineSend an Email to krzemSearch for Posts by krzemAdd krzem to your Buddy List
Epix Epix is a male
Member

/images/avatars/avatar-1097.jpg

Registration Date: 31-01-2009

Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

Jak nie lubicie tradycyjnego smaku YM, to kupujcie odmiany smakowe, ktore sa dla mnie wypas urozmaiceniem dla mojego wymagajacego podniebienia Smile .

Albo:

Epix has attached this image (reduced version):

YM End..jpg

This post has been edited 1 time(s), it was last edited by Epix: 30-01-2010 13:03.

30-01-2010 12:56 Epix is offlineSearch for Posts by EpixAdd Epix to your Buddy List
Pita Pita is a male
Double Ace

/images/avatars/avatar-1179.gif

Registration Date: 11-06-2008

Ja ci proponuje spróbować CBSe Endulzada, to yerba słodkawa, pozbawiona tej charakterystycznej dla mate goryczki.
01-02-2010 12:00 Pita is offlineSend an Email to PitaSearch for Posts by PitaAdd Pita to your Buddy List
Ghosthunter Ghosthunter is a male
Triple Ace

Registration Date: 14-07-2007

Niestety do goryczki przy piciu YM trzeba przywyknąć. Taki to urok mate. Na początku próbowałem słodzenia ale smak był paskudny. Także do goryczki da się przywyknąć.
01-02-2010 12:20 Ghosthunter is offlineSend an Email to GhosthunterSearch for Posts by GhosthunterAdd Ghosthunter to your Buddy List
Mate334 Mate334 is a male
Full Member

/images/avatars/avatar-1495.jpeg

Registration Date: 06-01-2010

kurde yerba traci smak po 3 zalaniu ! Gdzie popelniam blad ? kiedys dzialalo po 7, moze termos jakis niefajny mam

03-02-2010 20:22 Mate334 is offlineSend an Email to Mate334Search for Posts by Mate334Add Mate334 to your Buddy List
gerard_o gerard_o is a male
El Matero::...

/images/avatars/avatar-2000.gif

Registration Date: 11-07-2007

A może teraz przyzwyczaiłeś się bardziej do smaku yerby, odstawiasz ją przy pierwszych zalaniach na trochę dłużej aby mocniej naciągnęła i dlatego przy kolejnych już jest słabsza? A czy te kolejne zalania od razu wypijasz czy czekasz trochę? Tj. Odstawiasz zalaną yerbę na 5-15minut?
Nie wiem co miałby mieć z tym wspólnego termos. Moje tylko pierwsze zalania są wykonywane przy użyciu wody o odpowiedniej temperaturze. Potem już nie podgrzewam wody i jeśli piję yerbę przez pół godziny, to potem zalewam yerbę tą wodą o temp. np. 50st.C. A smak jest.
Jeśli na początku zalewasz susz wodą o stosunkowo wysokiej temperaturze to też szybciej się on wypłucze.
Jeśli chcesz aby zasypanie starczyło ci na więcej zalań, syp więcej suszu i mniej zwlekaj z wypijaniem kolejnych zalań.
Czasem sam musisz sobie odpowiedzieć na niektóre pytania.
Ponad to (może czytając forum ominął cie ten fakt) stwierdzone jest, że despalady wypłukują się szybciej niż odmiany z patyczkami czy yerby smakowe.

03-02-2010 20:51 gerard_o is offlineSend an Email to gerard_oSearch for Posts by gerard_oAdd gerard_o to your Buddy List
Full Member

Yerbe pije od razu po zalaniu, Pytalem o termos bo problem zaczal wstepowac wraz z uzytkowaniem termosa. Chyba juz rozumiem, skoro piszesz ze woda przy nastepnych zalaniach powinna miec mniejsza temperature to do czajnika wlewac bede wode z mniejsza temperatura dzieki Smile

04-02-2010 16:23 Mate334 is offlineSend an Email to Mate334Search for Posts by Mate334Add Mate334 to your Buddy List
Meszuge
Emperor

/images/avatars/avatar-8061.jpg

Registration Date: 11-01-2010

quote:
Mate334 napisał(a)
Yerbe pije od razu po zalaniu...

Herbatę też pijesz natychmiast po wrzuceniu torebki do szklanki?

04-02-2010 18:10 Meszuge is offlineSearch for Posts by MeszugeAdd Meszuge to your Buddy List
gerard_o gerard_o is a male
El Matero::...

/images/avatars/avatar-2000.gif

Registration Date: 11-07-2007

Nie napisałem że przy kolejnych zalaniach woda powinna mieć niższą temperaturę. Ja tak robię bo nie chce mi się podgrzewać co chwilę wody, ani korzystać z termosu, poza tym tak mi smakuje i nie muszę malutkimi łyczkami męczyć wszystkich zalań aby się nie poparzyć. Wiele osób na forum pisze, że utrzymuje wysoką temperaturą przy wszystkich zalaniach. I yerba nie wypłukuje im się po 200ml przelanej wody. Nie wiem co się może dziać, przecież smak nie wyparowywuje.
A co do czasu, który mija od zalania suszu do wypicia - to na początku powinien być krótki. Ale też oczywiste jest, że potem jak zalejesz yerbe (np. 4zalanie) i od razu zaczniesz pić to taki napar nie będzie miał smaku. Musi całość postać aż woda naciągnie aromatem z listków.
A może masz duże naczynko, sypiesz przeciętnie yerby i zalewasz dużą ilością wody. Nie wiem. Musisz sam sobie poradzić. Ale ty od początku lubiłeś zadawać jakieś dziwne pytania, zawracać innym gitarę zamiast samemu pomyśleć albo zamiast poczekać aż sytuacja się rozwinie(np. co będzie jak mi tykwa zapleśnieje, jak currado się nie uda itd, zanim problem zaistniał)

04-02-2010 18:18 gerard_o is offlineSend an Email to gerard_oSearch for Posts by gerard_oAdd gerard_o to your Buddy List
Meszuge
Emperor

quote:
gerard_o napisał(a)
Nie napisałem że przy kolejnych zalaniach woda powinna mieć niższą temperaturę.

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. To są sprawy do osobistego wytrenowania i eksperymentów. Nie ma tu jakieś obowiązującej metody, czy techniki.

Ja z kolei uważam, że miałoby sens zalewanie wodą coraz to cieplejszą. Oczywiście bez przesady, jeśli pierwsze ma 70 stopni, to drugie 72, trzecie 75 itd. Tyle, że mnie się czegoś takiego nie chce robić. :-) Ja zalewam wodą z termosu, a więc albo ma ona temperaturę taką samą, albo minimalnie niższą. Ale to nie znaczy, że tak się powinno, albo że tak należy.

04-02-2010 18:38 Meszuge is offlineSearch for Posts by MeszugeAdd Meszuge to your Buddy List
Full Member

Po prostu zawsze lubie byc maksymalnie pewny i gotow na kazda ewentualnosc xP co w tym zlego ?

04-02-2010 20:57 Mate334 is offlineSend an Email to Mate334Search for Posts by Mate334Add Mate334 to your Buddy List
Bard Bard is a male
Newbie

Registration Date: 18-01-2010

Słodzenie yerby? Nie za bardzo, ale bardzo mi smakowało połączenie w stylu: napić się yerby, a potem zjeść kostkę mlecznej czekolady dobrej jakości...pyszne przełamanie smaku! Poza tym jak piszą przedmówcy do pewnych rzeczy człowiek dopiero się przyzwyczaja i wtedy zaczyna mu smakować, szczególnie jeśli je/pije się coś pierwszy raz w życiu, co nie figuruje w "typowym" menu, np. oliwki, ostrygi, pierwsze piwo, kawa, wódka...taki tego urok Wink
04-02-2010 22:27 Bard is offlineSend an Email to BardHomepage of BardSearch for Posts by BardAdd Bard to your Buddy List
Meszuge
Emperor

Słusznie prawisz Bard. :-)

Z moich eksperymentów wynika, że niezłym pomysłem może być też cukierek Werter's Oryginal "popijany" yerbą. To trochę podobne z rosyjskiego pogryzania kostki cukru podczas picia gorzkiej herbaty.

05-02-2010 06:13 Meszuge is offlineSearch for Posts by MeszugeAdd Meszuge to your Buddy List
gafik gafik is a male
Viking

/images/avatars/avatar-1692.jpg

Registration Date: 05-03-2010

Odkopię znienacka... Tongue

quote:
Meszuge napisał(a)
Słusznie prawisz Bard. :-)

Z moich eksperymentów wynika, że niezłym pomysłem może być też cukierek Werter's Oryginal "popijany" yerbą. To trochę podobne z rosyjskiego pogryzania kostki cukru podczas picia gorzkiej herbaty.

Tak... to jest pycha...

Gdzieś tu zareklamowano do słodzenia yerby DULCE DE LECHE, które jest poprostu mlecznym karmelem, czymś co "siedzi" w cukierkach "Krówkach"...
"Krówka" popijana yerbą jest też niesamowita...
Ostatnio popijałem yerbą cukierki "Kopiko". Hehe... podwójna nikotynaza!!!
26-04-2010 22:39 gafik is offlineSend an Email to gafikSearch for Posts by gafikAdd gafik to your Buddy List
Ufol Ufol is a male
Member

Registration Date: 14-07-2012

Jak uniknąć gorzkiego smaku? Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

Oczywiście mate ma taki posmak, lecz jego intensywność zależy od? Właśnie, od czego? Z dogłębnej lektury niniejszego forum zrozumiałem, iż nieznośną gorycz wywołuje złe przygotowanie napoju. Takie błędy, to:
1. Zalewanie suszu zbyt gorącą wodą, tj. ponad 85 stopni.
2. Zbyt długi czas parzenia, ponad kwadrans.
Czego jeszcze należy unikać, aby nie zepsuć smaku?
16-07-2012 23:54 Ufol is offlineSend an Email to UfolHomepage of UfolSearch for Posts by UfolAdd Ufol to your Buddy List
Michal
unregistered
Polecam Ci te produkty Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

No cóż, w takiej sytuacji pozostaje mi polecić Ci produkty, które tylko dziś są w promocji:

16-07-2012 23:55
INES777 INES777 is a female
The Godfather

/images/avatars/avatar-2381.jpg

Registration Date: 06-05-2010

To co napisałeś, jest chyba najważniejsze. Można ewentualnie jeszcze, do wstępnego, pierwszego zalania stosować chłodniejszą wodę...wtedy smak kolejnego nie będzie tak intensywny.

Należy też wybrać odpowiedni gatunek yerba mate...Te długo leżakowane- sezonowane mają raczej delikatniejszy smak. Z gatunków dla początkujących polecam "siankowatego " Krausa lub łagodne La Merced de Monte...

Ps. zdaje się, że temat się powtarza i trafi do scalenia.