Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla początkujących » Jak dbać o tykwę by służyła długo ? » Hello Guest [Login|Register]
Last Post | First Unread Post Print Page | Recommend to a Friend | Add Thread to Favorites
Pages (7): « first ... « previous 3 4 [5] 6 7 next » Post New ThreadPost Reply
Jak dbać o tykwę by służyła długo ?
Author
Post « Previous Thread | Next Thread »
Doniaa
Newbie

/images/avatars/avatar-2865.gif

Registration Date: 29-10-2013

Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

Należy pamiętać o dokładnym suszeniu tykwy i trzymaniu jej w przewiewnym miejscu.
29-10-2013 01:23 Doniaa is offlineSend an Email to DoniaaSearch for Posts by DoniaaAdd Doniaa to your Buddy List
Katarycz
unregistered
Reply to this PostPost Reply with QuoteEdit/Delete PostsReport Post to a Moderator       Go to the top of this page

To jak mniemam ma zapobiec pleśnieniu?
05-11-2013 12:14
Karniaczar Karniaczar is a female
Newbie

/images/avatars/avatar-2883.gif

Registration Date: 06-11-2013

Chyba takSmile
06-11-2013 18:48 Karniaczar is offlineSend an Email to KarniaczarSearch for Posts by KarniaczarAdd Karniaczar to your Buddy List
wolframiq
Newbie

Registration Date: 28-12-2013

Witam wszystkich userow/smakoszy Yerba MateSmile
Nie mam zadnego doświadczenia z YM, wlasnie racze sie pierwszym "kubeczkiem" w mojej "karierze". Po pierwszym, dosc dziwnym wrazeniu smakowym, z kazdym lykiem smakuje bardziej a ponoc wlasnie w ten sposob poznaje sie naprawde dobre rzeczyWink
To tyle tytulem powitania, zeby nie zasmiecac watku przejde do rzeczy:
Kilka postow wczesniej mowa jest o naczyniach ceramicznych. Mialem kilkukrotnie kontakt z osobami ktore zajmuja sie produkcja naczyn glinianych i musze sie odniesc do tej opinii - otoz szkliwo na glinianym naczyniu nie powstaje w wyniku stopienia sie gliny ale w wyniku pokrycia danego naczynia odpowiednim specyfikiem (wewnatrz lub calego), ktory to szkliwo w procesie wypalania stworzy. Nie kazde naczynie pokryte gladka blyszczaca powloka nadaje sie do zastosowan spozywczych. Najczesciej jest to lakier ktory absolutnie z zywnoscia nie powinien miec stycznosci (za to wyglada podobnie a jego zastosowanie w proc. produkcji jest o wiele tansze). Dlatego jesli ktos ma watpliwosci odnosnie naczynia- np. jak ww poscie kubeczek "pachnie kauczukiem" to absolutnie nie powinien uzywac go do YM. Zawsze przy zakupie powinnismy dokladnie dowiedziec sie czy dane naczynie moze byc uzywane do zastosowan spozywczych. Nie mam wiedzy czy podobnie zdarza sie przy porcelanie (ona chyba zawsze z definicji jest szkliwiona), ale z naczyniami glinianymi trzeba uwazac.
Jesli takowa informacja pojawila sie gdzies wczesniej to prosze moda o usuniecie posta.
To forum to wspaniale zrodlo informacji, cenne dla mnie jako debiutantaSmile
pozdrawiam wszystkich serdecznieSmile
28-12-2013 14:45 wolframiq is offlineSend an Email to wolframiqSearch for Posts by wolframiqAdd wolframiq to your Buddy List
Borcejn
Member

/images/avatars/avatar-2611.gif

Registration Date: 22-03-2013

Z tymi fusami lekka przesada. O ile fusy zostawimy w wodzie, tykwa może dzień - dwa postać i nic jej nie będzie. No chyba, że zalewamy wodą z kibelka albo coś. Big Grin Ze swojego naczynka piję już trzeci rok.

01-01-2014 08:14 Borcejn is offlineSend an Email to BorcejnHomepage of BorcejnSearch for Posts by BorcejnAdd Borcejn to your Buddy List
Arturro Arturro is a male
Junior Member

Registration Date: 04-01-2014

Czy można przeprowadzać ten proces currado BEZ fusów BEZ świeżego suszu?Myśląc logicznie i tak większość wchłania warstwa tego pozostałego miąższu, który się wyjmuje. Pytam dlatego, że zamówiłem 5 paczek yerby po 50g i szkoda mi jest zmarnować jedno opakowanie nie poznając jego smaku. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź Smile
05-01-2014 02:15 Arturro is offlineSend an Email to ArturroSearch for Posts by ArturroAdd Arturro to your Buddy List
wypass wypass is a male
Moderator

/images/avatars/avatar-22720.jpg

Registration Date: 18-03-2010

Przecież możesz poznać smak suszu w zwykłym kubku i dopiero go wykorzystać do currado....taki susz nie będzie zmarnowany Pleased

05-01-2014 03:15 wypass is offlineSend an Email to wypassHomepage of wypassSearch for Posts by wypassAdd wypass to your Buddy ListAdd wypass to your Contact List
Junior Member

Kuurcze popsułeś mi zabawę... A chciałem tak już od razu po starodawnemu. Smile . Ktoś wcześniej wspomniał o suszarce. Moim zdaniem dobry pomysł do osuszania bo widzę, że pleśń staje się głównym problemem użytkowników tykw. Pozdrawiam cieplutko Smile
05-01-2014 20:12 Arturro is offlineSend an Email to ArturroSearch for Posts by ArturroAdd Arturro to your Buddy List
wypass wypass is a male
Moderator

Tak, jak dostanie się pleść to tykwy już nie uratujesz Frown
Wystarczy wypłukać po wypiciu i odstawić do wyschnięcia...nie trzeba za każdym razem używać suszarki.

05-01-2014 21:17 wypass is offlineSend an Email to wypassHomepage of wypassSearch for Posts by wypassAdd wypass to your Buddy ListAdd wypass to your Contact List
Junior Member

Oczywiście rozumiem, żeby nie za blisko kaloryfera Smile . I jak to zrobić żeby się nie narobić a dobrze zrobić a mianowicie czy mi się woda nie będzie wlewała pod virolle przy płukaniu?
05-01-2014 21:26 Arturro is offlineSend an Email to ArturroSearch for Posts by ArturroAdd Arturro to your Buddy List
Maxter37 Maxter37 is a male
Junior Member

/images/avatars/avatar-2961.png

Registration Date: 30-12-2013

Trochę sie na pewno wleje. Jeśli chodzi o konserwację tykwy - ja przed zasypaniem zawsze wyparzam wrzątkiem, po wypiciu dokładnie płuczę, starając się nie zalać wirolki (zawsze jednak pare kropel się dostanie), wycieram ewentualne krople na zewnętrznej powierzchni tykwy ścierką a ręcznikiem papierowym delikatnie wysuszam środek tykwy, odkładam na kaloryfer Smile

This post has been edited 1 time(s), it was last edited by Maxter37: 06-01-2014 13:01.

05-01-2014 23:26 Maxter37 is offlineSend an Email to Maxter37Search for Posts by Maxter37Add Maxter37 to your Buddy List
Fareius
Junior Member

/images/avatars/avatar-2677.jpg

Registration Date: 05-06-2013

Witam,

Ostatnio po dłuższej przerwie od yerby zauważyłem dziwne zaciemnienie w środku. Przyjechałem z Sylwestra, patrzę - a tu ciemnozielone. Niby nie śmierdzi, ale wolałbym się upewnić, że to nic Smile .
Suszona była klasycznie - opłukanie, położenie i się suszyła.
Pomożecie? Wrzucam zdjęcia.

To jasne to odrapane, tak sprawdziłem na wszelki wypadek.

Tykwę już ostatnio wyparzyłem 2x gorącą wodą + cytryna.
Da się z tego pić czy nie radzicie?

P.S. Co myślicie o zdjęciu wirolki i przypiłowaniu brzegów, żeby ładnie wyglądało?

Fareius has attached these images (downsized versions):

DSC_0171.jpg DSC_0169.jpg

"Teraz wlej wodę do matero, swojego życia muchacho
Patrz jak mate wodę pożera, to jest łyk świętego Tomasza"

- mój tekst Wink

This post has been edited 1 time(s), it was last edited by Fareius: 13-01-2014 21:24.

13-01-2014 21:23 Fareius is offlineSend an Email to FareiusSearch for Posts by FareiusAdd Fareius to your Buddy List
wypass wypass is a male
Moderator

Jak dla mnie to normalne odbarwienie....
Nie śmierdzi, więc piłbym spokojnie Pleased

14-01-2014 00:22 wypass is offlineSend an Email to wypassHomepage of wypassSearch for Posts by wypassAdd wypass to your Buddy ListAdd wypass to your Contact List
doktorsky doktorsky is a male
Triple Ace

Registration Date: 03-09-2013

Tak, jak napisał wypass, tykwa zmieniła kolor od yerby. Po jakimś czasie będzie jeszcze ciemniejsza.
Jeżeli masz wirolkę matalową to zostawiaj zawsze ze dwa centymetry odstępu od wody. Woda wsiąknie i pójdzie wyżej. Jak zalejesz za dużo, to zacznie się lecieć spod wirolki na drugiej stronie (przynajmniej mi się tak robiło)

14-01-2014 09:02 doktorsky is offlineHomepage of doktorskySearch for Posts by doktorskyAdd doktorsky to your Buddy List
Askori
unregistered

Witam wszystkich Smile
14-01-2014 16:40
Junior Member

Panowie i Panie,

zakupiłem ostatnio kolejną tykwę - w końcu taką jak chciałem, czyli ok 200ml. Jest świetna. Poprzednia niestety mi pękła i niby pęknięcie nie jest głębokie, ale mam wrażenie, że może się pogłębić i rozwalić. Myślałem sobie, że takie zachowanie jak wcześniej tzn wyparzanie wrzątkiem, potem płukanie zimną wodą, suszenie na ciepłym kaloryferze - mogło sie przyczynić do tego pęknięcia.

Dlatego teraz nie wyparzam wrzątkiem a suszę po prostu na parapecie. Ostatnio jak wsypałem susz i zalałem wodą ~80* to "usłyszałem" pienienie się i lekkie bulgotanie tak jak w przypadku wyparzania. Pytanie moje brzmi, czy jest sens się tym przejmować? Czy może trzeba tykwę wyparzyć jednak wrzątkiem raz na jakis czas? Jeśli tak, to kiedy to zrobić lepiej - przed czy po użyciu? I czy po wyparzeniu zalewać jeszcze zimną wodą, by to wypłukać?
12-06-2014 12:08 Maxter37 is offlineSend an Email to Maxter37Search for Posts by Maxter37Add Maxter37 to your Buddy List
guybrush
unregistered

Ja pamiętam jak mi moja pierwsza tykwa spleśniała - szybko się nauczyłem, że nie wolno fusów zostawiać na zbyt długo, tylko pić ciągiem i potem wyparzyć i wypłukać
12-06-2014 15:45
wypass wypass is a male
Moderator

Maxter37, ja robiłem z moimi tykwami normalny proces przygotowania, czyli wyparzanie i wytrawianie...
Teraz używam ich wtedy kiedy mam na nie ochotę, po wypiciu opróżniam i na parapet...całe moje dbanie o tykwy... Wink

12-06-2014 17:30 wypass is offlineSend an Email to wypassHomepage of wypassSearch for Posts by wypassAdd wypass to your Buddy ListAdd wypass to your Contact List
Junior Member

Wyparzanie i wytrawianie... tzn curado? Oczywiście, że swojej zrobiłem. Fusów nie zostawiam na zbyt długo nigdy. Wypass, czyli mam rozumieć, że wg Ciebie nie ma się co przejmować? Smak yerby w sumie jest taki sam...
13-06-2014 00:46 Maxter37 is offlineSend an Email to Maxter37Search for Posts by Maxter37Add Maxter37 to your Buddy List
doktorsky doktorsky is a male
Triple Ace

Registration Date: 03-09-2013

Z ciekawości kupiłem już jakiś czas temu tykwę i zwyczajnie wsypałem do niej mokry zużyty susz i zostawiłem na noc. Na drugi dzień wysypałem, wyczyściłem porządnie i to było wszystko co zrobiłem. Żadnego wyparzania nie robiłem, nawet nie zalewałem jej wodą.
Piję z niej normalnie i nic się nie dzieje. Po użyciu stawiam ją na parapecie.

13-06-2014 11:07 doktorsky is offlineHomepage of doktorskySearch for Posts by doktorskyAdd doktorsky to your Buddy List
Pages (7): « first ... « previous 3 4 [5] 6 7 next » Tree Structure | Board Structure
Jump to:
Post New ThreadPost Reply
Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla początkujących » Jak dbać o tykwę by służyła długo ?

Cheap Oakley Sunglasses Cheap Ray Bans Canada Goose Outlet

Forum Software: Burning Board 2.3.6, Developed by WoltLab GmbH
Reklama: