Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla początkujących » 1sze parzenie yerby w zaparzaczu » Witamy gościa [Zaloguj się|Zarejestruj się]
Ostatni Post | Pierwszy Nieczytany Post Drukuj | Poleć Przyjacielowi | Dodaj Temat do Ulubionych
Strony (2): [1] 2 następny » Zamieść nowy tematOdpowiedz na Post
1sze parzenie yerby w zaparzaczu
Autor
Post « Poprzedni Temat | Następny Temat »
IjonTichy90
Junior Member

Data Rejestracji: 26-11-2013

Wink 1sze parzenie yerby w zaparzaczu Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Mój pierwszy post, więc mam na imię Paweł i witam yerbuski i yerbusów Smile

Kupiłem swoją pierwszą yerbe - Pajarito, ze względu na opinię ludzi, że świetna dla początkujących ze względu na smak ( żartuje, zaczynam od klasyków ) i tutaj mam pytanie odnośnie pierwszego parzenia. Nie mam żadnej tykwy niestety, ani bombilli, ale w domu znalazłem zaparzacz z tłoczkiem (na nim cieńka siateczka) i chciałbym go użyć do zaparzenia yerby i tu moje pytanie - jak wykonać pierwsze parzenie w tym naczynku. Ma ono pojemnosć 600ml.
-Ile nasypać yerby do niego - chciałbym mieć tak ze szklankę (300-400ml) napoju?
-O co chodzi z tym pierwszym zalaniem dla Tomasza? Wylewać to później, czy wypić?
-Po trzecie jak wykorzystać ten tłoczek - docisnąć te fusy yerby do dna, czy raczej nie dociskać, a później odsączyć wlewając napar do innej szklanki?
Jak myślicie da się coś z tym zaparzaczem zrobić? Niestety na arzie nie mam środków na tykwy i inne cudeńka Big Grin

Sry za lamerskie pytanie, ale chcę dobry nawyk sobie wyrobić Big Grin
Dzięki za pomoc, pozdrawiam.

IjonTichy90 załączył ten obraz : (reduced version):

Zdjęcie153.jpg

Ten post był edytowany1 raz(y), ostatnio edytowany przez IjonTichy90: 26-11-2013 12:58.

26-11-2013 12:48 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
Michal
niezarejestrowany
Wink Polecam Ci te produkty Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

No cóż, w takiej sytuacji pozostaje mi polecić Ci produkty, które tylko dziś są w promocji:

26-11-2013 12:48
wypass wypass jest mężczyzną
Moderator

/images/avatars/avatar-22720.jpg

Data Rejestracji: 18-03-2010

Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Ja jakbym miał taki sprzęt do dyspozycji to nasypałbym z 4, może 5 łyżek stołowych suszu...jak jesteś nie przyzwyczajony do smaku...
Zalałbym wody tak na jednego łyka i poczekał aż wsiąknie.
Potem zalałbym tak na szklankę i z tego wlewał do szklanki....
Tak z 4 razy myślę, że wystarczy
A susz tłoczkiem nie ściskaj na max, pozwól suszowi troszkę się podnieść pod wpływem wody...

26-11-2013 13:15 wypass jest offlineWyślij email do: wypassStrona domowa wypassSzukaj postów użytkownika: wypassDodaj wypass do Listy kontaktówDodaj wypass do twojej listy kontaktowej
kizia
Triple Ace

/images/avatars/avatar-3822.jpg

Data Rejestracji: 20-10-2013

Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

ostatnio z ciekawości zrobiłam YM w zaparzaczu, ale takim zwykłym. Teź Pajarito. W smaku i działaniu wyszło to pięć razy słabsze niż jakby normalnie parzyć Mad
26-11-2013 16:44 kizia jest offlineWyślij email do: kiziaSzukaj postów użytkownika: kiziaDodaj kizia do Listy kontaktów
IjonTichy90
Junior Member

Autor Tematu Temat Rozpoczęty przez IjonTichy90

Normalnie? To znaczy jak? W tykwie? tykwa ma aż takie znaczenie?
26-11-2013 20:05 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
kizia
Triple Ace

/images/avatars/avatar-3822.jpg

Data Rejestracji: 20-10-2013

W matero, pijąc przez bombille, mając cały czas mate w naczyniu. Której części nie rozumiesz? Confused
26-11-2013 20:12 kizia jest offlineWyślij email do: kiziaSzukaj postów użytkownika: kiziaDodaj kizia do Listy kontaktów
IjonTichy90
Junior Member

Nie rozumiem związku pomiędzy rodzajem pojemnika, w którym znajduje się yerba, a jej mocą...
26-11-2013 20:49 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
Moderator

cytat:
Originally posted by IjonTichy90
Nie rozumiem związku pomiędzy rodzajem pojemnika, w którym znajduje się yerba, a jej mocą...

Nie chodzi tu aż tak bardzo o rodzaj pojemnika,
Bardziej o zależność w stosunku objętości wody do ilości suszu.
W małym naczynku do 200ml, zasypujesz 3/4 pojemności i zalewasz wodą, tak żeby nie wszystkie listki były mokre...i trzymasz chwilę, żeby woda naciągnęła mocą, wypijasz, za chwile dolewasz i czekasz aż nabierze mocy....

W innych pojemnikach, które nawet nie przypominają kubka ok 200ml, yerba smakuje zupełnie inaczej, bo albo jest za mało suszu i za dużo wody, albo suszu zbyt wiele w stosunku do wody.

Ot cała skomplikowana filozofia.

26-11-2013 22:57 wypass jest offlineWyślij email do: wypassStrona domowa wypassSzukaj postów użytkownika: wypassDodaj wypass do Listy kontaktówDodaj wypass do twojej listy kontaktowej
IjonTichy90
Junior Member

Mam jeszcze jedno pytanie - po jakim czasie trzeba wyrzucić te "fusy" yerby z zaparzacza, czy tam jakiegoś matero? Czy mogę zalać yerbę następnego dnia lub dwa dni po pierwszym zalaniu?
05-12-2013 07:48 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
Bartocha Bartocha jest mężczyzną
King

/images/avatars/avatar-2686.jpg

Data Rejestracji: 25-06-2011

Wyrzucić po zużyciu Smile ......... ciekawe rzeczy wam przychodzą do głowy(herbate też pijesz po dwóch dniach) Wink

Ten post był edytowany1 raz(y), ostatnio edytowany przez Bartocha: 05-12-2013 09:57.

05-12-2013 09:30 Bartocha jest offlineWyślij email do: BartochaSzukaj postów użytkownika: BartochaDodaj Bartocha do Listy kontaktów
IjonTichy90
Junior Member

Bartocha poważnie, czy jaja sobie robisz? Big Grin Bo wiesz ja jestem zielony w temacie jeszcze - ktoś pisał, że to można parzyć kilka razy, ale w jednym w ciągu jednego dnia się wypija, więc nie wiem. Mi po jednej szklance dużo mniej się chce spać, więc nie chce przesadzać.
05-12-2013 10:10 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
Moderator

A ile sypiesz suszu do tej szklanki?
Domyślam się, że pojemność 250ml?

Każdy ma inną tolerancję na kofeinę, to też trzeba zaznaczyć...

Tak Bartocha ma rację, yerbę pijesz przez 2 czy 3 godziny, chociaż to i tak bardzo długo, dolewasz i wypijasz...kilka razy, nie zostawia się suszu z rana, na wieczór, a już na pewno nie na kilka dni.

05-12-2013 16:49 wypass jest offlineWyślij email do: wypassStrona domowa wypassSzukaj postów użytkownika: wypassDodaj wypass do Listy kontaktówDodaj wypass do twojej listy kontaktowej
IjonTichy90
Junior Member

No ja do tego zaparzacza sypie 7 łyżek takich trochę kopiatych, a zalewam około 350ml wody. Pojemność zaparzacza to 600ml.
Dzięki za wytłumaczenie, bo dzisiaj wypiłem wczorajszą yerbe i pewnie jutro bym wypił kolejny raz Tongue
05-12-2013 18:40 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
maga1327113 maga1327113 jest kobietą
Viking

/images/avatars/avatar-23039.jpg

Data Rejestracji: 29-03-2012

cytat:
IjonTichy90 napisał(a)
No ja do tego zaparzacza sypie 7 łyżek takich trochę kopiatych, a zalewam około 350ml wody. Pojemność zaparzacza to 600ml.
Dzięki za wytłumaczenie, bo dzisiaj wypiłem wczorajszą yerbe i pewnie jutro bym wypił kolejny raz Tongue

To jest wiadro dla konia a nie do picia yerby Big Grin ....Naczynka maja pojemnosc od 100 do 200 ml (tak mniej wiecej). Nasypuje sie okolo polowy objetosci, to daje ok. 20-40 gram w zaleznosci od naczynia. I to przelewa sie w materku (czy tykwa czy palo santo) okolo 0,7 l do 1 l wody.

Zmierz sobie na wadze, ile waza te 7 lyzek kopiastych, co ich wsypujesz. W ten sposob 1 kg na 7 dni.... Shocked

Nieekonomicznie - po pierwsze.
Po drugie: yerbe (porcja 20-40 g) zalewasz, wypijasz, zalewasz, wypijasz.......do max. 1 litra wody w czasie max.2 godz.w naczynku 100-200 ml(max.250 ml).
Po trzecie - ten dzbanek to jest do parzenia herbaty camelia sinensis (z Azji: czarna, biala, zielona.,....)

05-12-2013 19:34 maga1327113 jest offlineWyślij email do: maga1327113Strona domowa maga1327113Szukaj postów użytkownika: maga1327113Dodaj maga1327113 do Listy kontaktów
IjonTichy90
Junior Member

Ok dzięki! To idę jutro po materko jakieś i tą całą bombillę.
Jak wypiłem pierwsze zalanie 330ml koloru mocno brązowego to pomimo tego, że nie czułem jakiegoś pobudzenia to nie mogłem w ogóle usnąć, dosyć mi się to podobało muszę przyznać Big Grin
05-12-2013 19:41 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
maga1327113 maga1327113 jest kobietą
Viking

/images/avatars/avatar-23039.jpg

Data Rejestracji: 29-03-2012

Jesli wypiles to ok. 20 godz. to nic dziwnego: kofeina dziala! Pewnie chciales o polnocy meble w domu przesuwac, co?.... Big Grin Po takim naparze (dzialanie mozna porownac do okolo 5 red bulli jeden po drugim) nic dziwnego, ze noc zarwana....

05-12-2013 19:45 maga1327113 jest offlineWyślij email do: maga1327113Strona domowa maga1327113Szukaj postów użytkownika: maga1327113Dodaj maga1327113 do Listy kontaktów
IjonTichy90
Junior Member

Może nie aż tak, ale spać w ogóle się nie chciało Big Grin
10-12-2013 22:32 IjonTichy90 jest offlineWyślij email do: IjonTichy90Szukaj postów użytkownika: IjonTichy90Dodaj IjonTichy90 do Listy kontaktów
oli44
Newbie

Data Rejestracji: 16-01-2014

Yerba mate w dzbanku/zaparzaczu Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum i sporo czytałem o Yerba Mate. Ostatnio w pracy zacząłem ją popijać, zamiast kawy i dostrzegłem, że pozytywnie ona wpływa na moją koncentracje (jestem programistą).

Mam kilka pytań, na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi na forum.

Yerbe zaparzam w takim oto dzbanku

Wsypuje 3/4 tej siateczki i zalewam niedogotowaną wodą. Wszystko pięknie, fajnie, yerba nawet mi smakuje, próbowałem zalać max 2 razy - na więcej już nie miałem po prostu ochoty.

Pytanie moje jest takie. Po pierwszym zalaniu, w dzbanku na wierzchu wody ukazuje się spora ilość pyłu.. Nie jest to jakoś bardzo przeszkadzające, natomiast chciałem się upewnić, że oby na pewno wszystko robię w porządku.

Dodam, że używam yerby jak na poniższym obrazku.

Bardziej zależy mi teraz na walorach estetycznych, bo dla ludzi pracujących ze mną wygląda to jakbym zaparzał jakiś dziwny rosół/wywar papa smerfa Smile

Proszę o jakieś rady/informacje.

Pozdrawiam.

Ten post był edytowany1 raz(y), ostatnio edytowany przez oli44: 16-01-2014 08:56.

16-01-2014 08:54 oli44 jest offlineWyślij email do: oli44Szukaj postów użytkownika: oli44Dodaj oli44 do Listy kontaktów
Michal
niezarejestrowany
Polecam Ci te produkty Odpowiedź na PostaOdpowiedź z CytatemEdytuj/Usuń PostyZgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

No cóż, w takiej sytuacji pozostaje mi polecić Ci produkty, które tylko dziś są w promocji:
16-01-2014 08:55
Bartocha Bartocha jest mężczyzną
King

/images/avatars/avatar-2686.jpg

Data Rejestracji: 25-06-2011

Możesz pić tak jak się powinno lub tworzyć własne wariacje.
Wariacji nie komentuje masz do nich prawo Big Grin
Jeśli chcesz nauczyć się jak ją przygotować, to wszystkie informacje znajdziesz na tym forum.
Pozdrawiam Papo Smerfie Wink

16-01-2014 10:55 Bartocha jest offlineWyślij email do: BartochaSzukaj postów użytkownika: BartochaDodaj Bartocha do Listy kontaktów
Strony (2): [1] 2 następny » Struktura Drzewka | Struktura tablicy
Przejdź do:
Zamieść nowy tematOdpowiedz na Post
Yerba Mate Forum » Yerba Mate dla początkujących » 1sze parzenie yerby w zaparzaczu

Cheap Oakley Sunglasses Cheap Ray Bans Canada Goose Outlet

Oprogramowanie Forum: Burning Board 2.3.6, Opracowane przez WoltLab GmbH
Reklama: